Projekty

Wkręceni w czytanie Mamy niepodległą! Bakcyl Czytać każdy może Zdrowo jem, więcej wiem Gotowi na wiedzę Giganci Edukacji Świetlica szkolna

Czytać każdy może

Realizacja szkolnego projektu edukacyjnego „CZYTAĆ KAŻDY MOŻE” realizowanego w  ramach programu wieloletniego –

 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”Priorytet 3

 

       Głównym celem projektu było rozbudzenie wśród uczniów motywacji do czytania i  sięgania po lektury w czasie wolnym poprzez:

  • uatrakcyjnienie księgozbioru biblioteki i ukazanie jego zalet
  • propagowanie właściwych postaw czytelniczych
  • organizowanie wydarzeń ukazujących pozytywne aspekty czytania.

Projekt przewidziany był dla wszystkich uczniów klas I – VIII oraz oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku.

 

CELE SZCZEGÓŁOWE

  • rozwijanie zamiłowań czytelniczych
  • motywowanie uczniów do poszukiwania wiadomości na dany temat, wyrabianie umiejętności dokonywania selekcji ważnych informacji i korzystania z nich
  • podejmowanie działań zachęcających do czytania lektur i potrzeby kontaktu z książką już od najmłodszych lat
  • kształcenie postaw twórczych i rozwijanie wyobraźni dziecięcej
  • wyrabianie szacunku dla języka polskiego i dziedzictwa kulturowego.

 

TERMIN REALIZACJI

Projekt realizowany był w roku szkolnym 2018/2019

 

METODY PRACY

Działania uczniów realizowane były poprzez:

•          pracę w grupach metodą projektu (book-talking)

•          gry i zabawy dydaktyczne

•          prezentacje i prelekcje

 

 

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ:

  1. Spotkanie czytelnicze w ramach „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków“ – odbyło się 27 września 2018 r. Najważniejszym punktem spotkania było głośne czytanie fragmentów książki R. Piątkowskiej pt. „Gang słodziaków” przez zaproszonych gości i nauczycieli, którzy wcielili się w role bobra Borysa, żaby Żanety oraz ich leśnych przyjaciół. Uczniowie wysłuchali wielu ciekawych historii i poznali przygody literackich bohaterów.

     
  2. Akcja „Booktalking“ – prelekcje dotyczące nowych pozycji książkowych przygotowywane przez nauczyciela bibliotekarza oraz uczniów (metodą projektu):

Dzieci z oddziału przedszkolnego przez cały tydzień 22-26.11.2018 r. obcowały z  książkami. Tydzień z książką zainaugurowała pani bibliotekarka Dagmara Kluczny, która przybliżyła dzieciom przygody dwóch krasnali opisane w książce „Opowieści z mchu i paproci”. Następnie przedszkolaki wykonały ilustracje do tekstu, które zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej. Codziennie dzieci poznawały innego bohatera i wkraczały w świat baśni, bajek i legend. Zadaniem specjalnym była wspólna praca rodziców i dzieci. Rodzice czytali swym pociechom bajki, a te ilustrowały przeczytaną opowieść. Zwieńczeniem tygodnia było otrzymanie własnoręcznie wykonanych zakładek.

 

 

W ramach akcji „Booktalking” uczniowie klasy ósmej zaprezentowali swoje ulubione książki kolegom z klasy siódmej. W czasie lekcji języka polskiego przedstawili wykonane samodzielnie plakaty zachęcające do przeczytania danej lektury.

 

 

 

  1. Akcja „Bookcrossing – uwolnij książkę“. W świetlicy szkolnej założony został „Kuferek czytelnika“, w którym uczniowie zostawiają książki do przeczytania przez innych oraz mają możliwość wypożyczenia pozycji książkowych, które wzbudziły ich zainteresowanie.

 

  1. Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I - W dniach 11 i 12 stycznia 2019 r. uczniowie klas 1a i 1b zostali czytelnikami biblioteki szkolnej. Zajęcia oparte na książce Wojciecha Witkowskiego „Burzliwe dzieje Pirata Rabarbara” polegały na zapoznaniu dzieci z jej treścią oraz składały się z trzech zadań sprawnościowych. Zadania związane były z życiem piratów: pokonanie tunelu (aby pirat mógł odnaleźć skarb), przeprawa przez rzekę po kamieniach (aby pirat mógł poruszać się po wyspie) oraz przenoszenie piłeczki na łyżce (aby pirat mógł sprawnie poruszać się po kołyszącym się pokładzie okrętu). Po każdym zadaniu sprawnościowym starsze uczennice czytały jeden rozdział książki o przygodach pirata Rabarbara. Podsumowaniem było wspólne odpowiadanie na pytania oraz wręczenie pamiątkowych dyplomików. Zajęcia zakończyły się przyrzeczeniem pierwszaków, że będą szanowali wypożyczone książki, a następnie uczniowie wybrali bajeczki i w ten sposób stali się czynnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

 

 

  1. Dzień Głośnego Czytania „Let’s read in English“ – czytanie książek w języku angielskim. Zajęcia takie odbyły się w klasie IV, VC oraz VB w dniach 1 października 2018r. oraz 12 października 2018r. Uczniowie przeczytali lekturę „The Jumping Hat”. Najpierw wysłuchali opowieści, a następnie spróbowali swoich sił w samodzielnym czytaniu. Zajęcia zakończyły się wspólnym karaoke oraz rozwiązaniem zadań w kartach pracy.

 

31 października 2018 r. uczniowie klasy II wysłuchali tekstu na temat Halloween. Drugoklasiści dowiedzieli się skąd wzięła się jego nazwa, a także jakie wiążą się z nim tradycje oraz poznali wiele mrocznych słówek. Dzieci słuchały tekstu z wielkim zaciekawieniem, co przełożyło się na ich duże zaangażowanie w zadania i gry przeprowadzone po czytaniu.

 

Klasa 4 25 listopada 2018 r. zmierzyła się z opowiadaniem „The Gingerbread Story”. Na początku chętni uczniowie mogli samodzielnie odczytać fragmenty tekstu. Pozostali koledzy w skupieniu wysłuchali czytanych opowieści. Przygotowano również zadania, w których dzieci wykazały się dużym zrozumieniem treści opowiadania.

 

W kolejnym Dniu Głośnego Czytania uczniowie klas 5 oraz klasy 4 i 8 poznawali losy bohaterów książek w języku angielskim – Lisa goes to London, Goldilocks and the Three Bears, Big Baby Finn. Poszczególne rozdziały książek czytano z podziałem na role. Klasy przygotowały też krótką inscenizację lub ilustrację ulubionego fragmentu książki. Uczniowie klas szóstych oraz klasy 7 poznawali przygody Lisy - bohaterki książki „Lisa goes to London”. Wszyscy doskonale odpowiadali na pytania sprawdzające rozumienie przeczytanego tekstu.

 

  1. Młodzież Czyta Dzieciom, Uczniowie Czytają Przedszkolakom  - 8 marca 2019 r. na lekcji języka polskiego uczniowie klasy siódmej wystawiali na scenie fragmenty sztuki Aleksandra Fredry pt. „Zemsta“. Grupy aktorów przebranych w stroje Cześnika, Rejenta, Klary oraz innych bohaterów lektury przedstawiały ostatnią scenę – ślub Wacława z Klarą. W ten sposób zachęcali pozostałych uczniów do czytania lektur szkolnych.

Uczniowie naszej szkoły czytali swoim młodszym kolegom w czasie np. Pasowania na czytelnika, ale również spontanicznie, zgłaszając się do nauczycielek z oddziału przedszkolnego, które umożliwiały im zapoznawanie dzieci przedszkolnych z  różnorodnymi tekstami.

 

  1. Dzień cytatu „O książce“ odbył się w naszej szkole 26 listopada 2018 r. W tym dniu wszystkie klasy ozdobiły drzwi do sal lekcyjnych cytatami o wartości książek i czytania. W ramach lekcji wychowawczych uczniowie analizowali ich treść oraz odnosili się do własnych doświadczeń w zakresie czytelnictwa.

 

  1. „Godzina z książką“ – współpraca biblioteki ze świetlicą szkolną i rodzicami - 11 marca 2019 r. do dzieci zawitali zaproszeni goście i przeczytali wspaniałe bajki. Wśród czytających byli rodzice i pani bibliotekarka. W starszych klasach nauczyciele również zaproponowali pomysłowe lekcje propagujące czytelnictwo. Uczniowie klasy 5 przedstawili z tej okazji młodszym dzieciom krótką inscenizację. 

 

  1. Konkursy dotyczące czytelnictwa - 12 marca 2019 r. drużyna uczniów z klasy 4a z  sukcesem reprezentowała naszą szkołę w konkursie czytelniczym „Od legendy do legendy” organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Grzawie.

Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące treści legend, odgadywali nazwy rekwizytów pochodzących z tychże utworów, wykazywali się kreatywnością, wykonując prace plastyczne. Po podsumowaniu wyników komisja konkursowa przyznała naszej drużynie I miejsce.

 

  1. Organizacja spotkań z pisarzami, współpraca z bibliotekami publicznymi

 

Uczniowie klas młodszych oraz uczniowie klasy IV odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu , która jest nie tylko miejscem gromadzenia zwojów i skarbcem bezcennych woluminów, ale innowacyjnym centrum kultury i przyjaznym miejscem spotkań. Galeria Książki została wpisana na europejską listę najlepszych nowych bibliotek, którą opublikował serwis World Architecture News.

 

W poniedziałek 5 listopada gościliśmy w szkole autorkę książek dla dzieci – Ewę Stadtmȕller, która spotkała się z uczniami klasy pierwszej i drugiej. Pisarka przywiozła książki oraz bogatą kolekcję pacynek, kukiełek i marionetek wykorzystywanych do ilustrowania tekstów. Dzieci przekonały się, że zabawa w teatr sprawia im wiele radości. Z entuzjazmem animowały lalki, tworząc wspólnie z pisarką ciekawe scenki. Obejrzały również kolekcję lalek – sławnych Polaków. Udało im się rozpoznać kilka postaci.

Spotkanie zakończyło się prezentacją książek, które autorka podpisywała dzieciom, a  jedną z nich pt. „ABC kultury żywego słowa” przekazała szkole.

 

  1. Tablica „Oceń książkę“ - uczennice kl. VII starały się przekonać innych do czytania, wykonując gazetki, których motywem przewodnim było hasło „Oceń książkę”. Akcja miała charakter cykliczny, co jakiś czas na tablicy pojawiały się tytuły utworów oraz ich symboliczne przesłanie. Zadaniem społeczności szkolnej była ocena lektury poprzez przyczepienie odpowiednich symboli – fascynująca, interesująca, nieciekawa, nudna. Projekt czytelniczy został zainicjowany przez utwór „Latarnik”, uczniowie mieli możliwość wyrażenia swojej opinii na temat tego dzieła.

 

 

  1. Zakładka „Wkręceni w czytanie“ na stronie www szkoły – zakładka została utworzona i umieszczone w niej zostały materiały dotyczące działań podejmowanych w szkole, których celem było promowanie czytelnictwa.

 

 

EFEKTY PROJEKTU

 

Po zakończeniu realizacji projektu uczniowie dostrzegli wartość czytania w  samorozwoju, doskonalili umiejętność samodzielnego wyszukiwani informacji na dany temat, dokonywali selekcji ważnych wiadomości i korzystali z nich, dzielili się swoimi opiniami na temat przeczytanych książek z rówieśnikami, zachęcali do lektury

Poprzez realizację działań z projektu uczniowie podnosili poziom następujących kompetencji kluczowych:

  • porozumiewanie się w języku ojczystym
  • umiejętność uczenia się
  • kompetencje społeczne i obywatelskie
  • inicjatywność i przedsiębiorczość
  • świadomość i ekspresja kulturalna

Znaczącą rolę w przeprowadzeniu wszystkich działań odegrało doposażenie biblioteki szkolnej w pozycje książkowe, które były interesujące dla uczniów i spełniały ich oczekiwania.

 

REKOMENDACJE

W roku szkolnym 2018/2019 nie zdołano przeprowadzić Szkolnego Maratonu Czytania – termin realizacji tego zadania przesunięto na 22 listopada 2019 r.

 

Karolina Brzenczek