2019 - Rok Stanisława Hadyny

100. rocznica urodzin Stanisława Hadyny

25 września 2019 roku, w 100. rocznicę urodzin Stanisława Hadyny, reprezentacja naszej szkoły odwiedziła siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, aby wziąć udział w Dniach Hadynowskich, w Zlocie Szkół Hadynowskich oraz w uroczystym koncercie chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” inaugurującym 67. sezon artystyczny.

Organizowany od kilku lat Zlot Szkół Hadynowskich to wspaniała tradycja łącząca społeczności szkół noszących imię naszego Patrona: Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku, Polskiej Szkoły Podstawowej im. S. Hadyny w Bystrzycy na Zaolziu, Szkoły Podstawowej nr 25 im. S. Hadyny w Chorzowie-Maciejkowicach, a także stowarzyszonego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 im. Jerzego Wójcika w Piekarach Śląskich. Podczas tegorocznego Zlotu uczniowie zmierzyli się w konkursie wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Hadyny (nasza reprezentacja wygrała konkurs), wzięli udział w uroczystym Apelu Pamięci i złożyli kwiaty pod pomnikiem Patrona. Spotkanie szkół koordynowało Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej. Dni Hadynowskie w Zespole „Śląsk” objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski, a zrealizowano je w ramach programu Kultura Dostępna, we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Zwieńczeniem tegorocznego Zlotu Szkół, Dni Hadynowskich i punktem kulminacyjnym obchodów Roku Stanisława Hadyny był koncert chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” pod dyrekcją Zygmunta Magiery, uroczyście inaugurujący 67. sezon artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wśród wielu znakomitych gości obecnych na koncercie byli m.in. Zastępca Dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Katarzyna Saks, Sekretarz Województwa Śląskiego Karolina Kosowska-Raczek – reprezentująca Marszałka Województwa Śląskiego, Zastępca Przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Kultury Sejmiku Województwa Śląskiego Zbigniew Przedpełski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski, Małgorzata Piechoczek – Dyrektor TV Silesia, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, oświaty, duchowieństwa i mediów.

Spotkanie z Patronem

W ramach uroczystych obchodów 100. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny oraz Roku Stanisława Hadyny Zespół Pieśni i Tańca Śląsk przygotował specjalny program poświęcony Patronowi, a przeznaczony dla uczniów szkół współpracujących z Zespołem „Śląsk” w rodzinie szkół hadynowskich.
25 marca 2019 r., gdy uczniowie uczestniczyli w rekolekcjach, do szkoły przyjechali artyści Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk wraz z garderobianymi i ekipą techniczną. Specjaliści zamienili salę gimnastyczną w małą estradę. Uczniowie po rekolekcjach przybyli do szkoły na spotkanie z artystami. Przywitali ich: Dorota Sitek, zastępca kierownika artystycznego Zespołu „Śląsk” oraz Michał Mazur, kierownik Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej Zespołu Śląsk. Na początku wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Frydkowianie. Następnie artyści Zespołu Śląsk przedstawili tańce regionalne, m.in. trojaka, szota-madziara, zwodzonego oraz tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka, krakowiaka. Tańce przeplatane były opowieściami o Stanisławie Hadynie oraz zabawami i konkursami. Scenariusz został przygotowany i zrealizowany przez Piotra Hankusa i Katarzynę Grysko, którzy zgromadzili wspomnienia byłych i obecnych artystów Zespołu Śląsk. Uczniowie mogli więc poznać sylwetkę Patrona – wspaniałego człowieka o niezwykłej osobowości. Konkursy pozwoliły utrwalić wiedzę na temat strojów ludowych, tradycji i folkloru. Spotkanie zakończyło się owacjami na stojąco i wspólnym zdjęciem naszej hadynowskiej społeczności.
25 września 2019 r. zobaczymy się ponownie w Koszęcinie. Na uroczyste spotkanie szkół hadynowskich w dniu urodzin Stanisława Hadyny pojedzie reprezentacja szkoły, aby pokazać nasze działania i dokonania.
Składamy podziękowania dla Rady Rodziców za wsparcie finansowe w organizacji poczęstunku dla Gości. Serdecznie dziękujemy Paniom: Ewie Sośnie i Justynie Janydze za pomoc w ugoszczeniu artystów.

Połączył nas Hadyna

Z okazji obchodów Roku Stanisława Hadyny na Śląsku ukazała się książka „Połączył nas Hadyna”. Zostały w niej przedstawione szkoły hadynowskie i ich działania na rzecz upowszechniania wiedzy o Patronie. Prezentacja publikacji odbyła się 24 stycznia 2019 r. w Chorzowie-Maciejkowicach.

Stanisław Hadyna, muzyk, kompozytor, założyciel ZPiT „Śląsk”, jest patronem trzech szkół. Jedna znajduje się w Czechach – w Bystrzycy, dwie w Polsce: w Chorzowie-Maciejkowicach i we Frydku. Do rodziny hadynowskiej dołączył także Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Piekarach Śląskich, którego patronem jest Jerzy Wójcik (po śmierci prof. Hadyny objął kierownictwo „Śląska”).

Publikacja powstała pod redakcją Jolanty Motyki. Wydana została w grudniu 2018 r. przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Chorzowskie Centrum Kultury dzięki wsparciu finansowemu Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.

Książka „Połączył nas Hadyna” jest dostępna w naszej bibliotece szkolnej. Polaczyl-nas-Hadyna.pdf