Projekty

Połączył nas Patron Celebrujemy Patrona - prezentacja konkursowa w 2019 r. 2019 - Rok Stanisława Hadyny Sukcesy ZPiT Frydkowianie Historia ZPiT "Frydkowianie" Spotkania Szkół Hadynowskich Wielkie Kolędowanie z Polsatem 2021

Spotkania Szkół Hadynowskich

 

 

SPOTKANIE SZKÓŁ HADYNOWSKICH  W 2018 ROKU

25 września 2018 r. w 99. rocznicę urodzin Stanisława Hadyny, założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, świętowaliśmy Dzień Patrona. Z tej okazji, jak co roku, w Koszęcinie odbyło się spotkanie reprezentacji Szkół Hadynowskich.
Dzień w Koszęcinie upłynął pod znakiem twórczej pracy i artystycznych wrażeń. Wizytę rozpoczął spacer połączony ze zwiedzaniem zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie, czyli obecnej siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W obiekcie mogliśmy zobaczyć nowoczesną salę widowiskową, sale wystawowe, salę baletową oraz profesjonalne studio nagrań. Prawdziwą gratką dla naszych małych artystów były profesjonalne warsztaty wokalne i taneczne prowadzonych przez nauczycieli i instruktorów z zespołu „Śląsk”. Wspólna twórcza praca i możliwość uczenia się od najlepszych była niezwykle cennym, pouczającym i inspirującym doświadczeniem.
W samo południe w Sali Widowiskowej Pałacu w Koszęcinie rozpoczął się uroczysty Apel, w którym wzięli udział dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie, a także dyrektor oraz członkowie zespołu „Śląsk”. W części oficjalnej uroczystości wspólnie odśpiewano hymn „Mowo moja”, kompozycję Stanisława Hadyny do słów Władysława Młynka, a delegacje ze szkół złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową Patrona.
Ważną częścią obchodów rocznicy był bogaty program artystyczny. Występy rozpoczęły prezentacje sceniczne przygotowane przez uczniów i nauczycieli z poszczególnych szkół. Z dumą i przyjemnością delektowaliśmy się popisami artystycznymi uczniów: Bartosza Szojdy w odważnym wykonaniu utworu „Jakież to piękne” oraz przedstawicieli klasy IV w piosence „Hej tam w dolinie”.
Zwieńczeniem obchodów był widowiskowy występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Dla publiczności zgromadzonej w sali koszęcińskiego pałacu występ był źródłem niezwykłych przeżyć, zachwytu i wzruszeń. Starannie dobrana choreografia, popularne pieśni i imponujący widok tancerzy, muzyków i śpiewaków odzianych w różnorodne, przepiękne kostiumy oczarowały publiczność kunsztem, energią i profesjonalizmem.

SPOTKANIE SZKÓŁ HADYNOWSKICH  W 2014 ROKU

24 listopada 2014 roku szkoły podstawowe noszące imię Stanisława Hadyny spotkały się w Chorzowskim Centrum Kultury , by porozmawiać  się z Panią Zofią Dytko- współpracownicą profesora Stanisława Hadyny. Przedstawiciele poszczególnych szkół zaprezentowali swoje teksty gwarowe jako  podziękowanie  dla prelegentki . Naszą szkołę reprezentowała Zuzia Mika z klasy trzeciej.

   Spotkanie Szkół Hadynowskich uwieńczone zostało  przedstawieniem teatralnym „Zemstą” Aleksandra Fredro w wykonaniu  aktorów Teatru Polskiego z Wrocławia, następnie uczniowie z Polskiej Szkoły Podstawowej im.Stanisława Hadyny w Bystrzycy i ze Szkoły Podstawowej im.S.Hadyny we Frydku spędzili miło czas w Szkole Podstawowej nr 25 im.S.Hadyny w Chorzowie-Maciejkowicach. W wycieczce brali udział uczniowie z klas szóstej i czwartej naszej szkoły.

 

 

SPOTKANIE SZKÓŁ HADYNOWSKICH W KOSZĘCINIE 21 WRZEŚNIA 2012 ROKU

21 września 2012 roku odbyło się Spotkanie Szkół Hadynowskich, a więc szkół noszących wspólne imię Stanisława Hadyny. Szkoły te, to Polska Szkoła Podstawowa w Bystrzycy na Zaolziu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piekarach Śląskich, Szkoła Podstawowa nr 25 w Chorzowie Maciejkowicach, a także nasza szkoła z Frydku. Wspólnie od wielu już lat realizujemy międzyszkolny program „Połączył nas Patron”. 

W pałacu koszęcińskim odbył się finał Konkursu Muzyki i Pieśni Stanisława Hadyny, który bacznie śledziliśmy na pałacowym dziedzińcu.

Po przesłuchaniach konkursowych przyszła kolej na prezentację dorobku szkół hadynowskich. Prezentowały się w następującej kolejności poszczególne szkoły i zespoły noszące imię Stanisława Hadyny: Polska Szkoła Podstawowa z Bystrzycy, SP 25 z Chorzowa, Zespół Regionalny „Strumień”, SP z Frydku, Zespół z Łanowic na Ukrainie, Zespół Szkolno-Przedszkolny z Piekar Śląskich, Zespół Mandolinistów „Leśne Kwiaty” z Drohobycza na Ukrainie.

Każda grupa wypadła wyśmienicie, każda miała odmienny repertuar. Nie zabrakło śpiewów, tańców, prezentacji multimedialnych oraz prezentacji w gwarze śląskiej. Program przygotowany przez szkoły był bardzo bogaty.

Podczas przesłuchań konkursowych oraz prezentacji szkół hadynowskich w tle dziedzińca pałacowego podziwiać można było wystawę prac plastycznych uczestników Spotkania Szkół Hadynowskich.

Zwieńczeniem całego dnia był koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” „A to Polska właśnie”. Koncert ten był równocześnie uroczystą inauguracją 60. Sezonu artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Honorowy patronat nad tą uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

 

 

IV PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI SZKÓŁ HADYNOWSKICH

Nadanie naszej szkole imienia Stanisława Hadyny sprawiło, że weszliśmy do rodziny szkół noszących imię tego wybitnego Ślązaka. Są to: Polska Szkoła w Bystrzycy w Czechach na Zaolziu i Szkoła nr 25 w Chorzowie-Maciejkowicach. Od tego momentu rozpoczęła się nasza współpraca z tymi szkołami. Jednym z aspektów tej współpracy są spotkania uczniów i nauczycieli tych szkół w czasie Konkursu Hadynowskiego, poświęconego życiu i twórczości Stanisława Hadyny.     

W polskiej Szkole Podstawowej w Bystrzycy na Zaolziu (Czechy) organizatorzy odeszli tym razem od formuły konkursu i zaproponowali spotkanie w formie przeglądu twórczości szkół hadynowskich. 9 listopada spotkali się przedstawiciele szkół noszących imię Stanisława Hadyny. Przy okazji wizyty w Bystrzycy uczniowie mogli zwiedzić kompleks szkolny

Wszystkie trzy szkoły zaprezentowały prace plastyczne, które były projektami okładek do książek Stanisława Hadyny. Uczniowie naszej szkoły wykonali prace plastyczne pod kierunkiem nauczycielki plastyki.

Szkoła Podstawowa z Chorzowa-Maciejkowic przedstawiła inscenizację o młodości Fryderyka Chopina na podstawie powieści pt. „Niezatarte ślady”.

Nasza szkoła natomiast przygotowała przedstawienie na podstawie książki Stanisława Hadyny pt. „Droga do hymnu”. Scenariusz napisała i inscenizację przygotowała nauczycielka języka polskiego, Ewa Madeja. Autorem scenografii była nauczycielka techniki, Urszula Ryszka.

PSP w Bystrzycy zaprezentowała umiejętności wokalne i taneczne. Wystąpił chór Crescendo z akompaniamentem kapeli szkolnej Gróniczek oraz szkolny zespół folklorystyczny Łączka.

Wszyscy uczestnicy przeglądu zostali obdarowani nagrodami i pamiątkowymi pucharami. Nie wyłoniono zwycięzców, ponieważ przegląd ten miał za zadanie w głównej mierze wymianę doświadczeń, dobrą zabawę oraz integrację uczniów szkół noszących imię Stanisława Hadyny.

Przegląd twórczości szkół hadynowskich swoją obecnością uświetniły, oprócz dyrekcji szkół, takie osobistości jak: profesor Daniel Kadłubiec, pan Andrzej Król oraz przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.