Realizacja szkolnego projektu edukacyjnego „CZYTAĆ KAŻDY MOŻE” realizowanego w ramach programu wieloletniego –
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3
Głównym celem projektu było rozbudzenie wśród uczniów motywacji do czytania i sięgania po lektury w czasie wolnym poprzez:
Projekt przewidziany był dla wszystkich uczniów klas I – VIII oraz oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku.
CELE SZCZEGÓŁOWE
TERMIN REALIZACJI
Projekt realizowany był w roku szkolnym 2018/2019
METODY PRACY
Działania uczniów realizowane były poprzez:
• pracę w grupach metodą projektu (book-talking)
• gry i zabawy dydaktyczne
• prezentacje i prelekcje
PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ:
Dzieci z oddziału przedszkolnego przez cały tydzień 22-26.11.2018 r. obcowały z książkami. Tydzień z książką zainaugurowała pani bibliotekarka Dagmara Kluczny, która przybliżyła dzieciom przygody dwóch krasnali opisane w książce „Opowieści z mchu i paproci”. Następnie przedszkolaki wykonały ilustracje do tekstu, które zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej. Codziennie dzieci poznawały innego bohatera i wkraczały w świat baśni, bajek i legend. Zadaniem specjalnym była wspólna praca rodziców i dzieci. Rodzice czytali swym pociechom bajki, a te ilustrowały przeczytaną opowieść. Zwieńczeniem tygodnia było otrzymanie własnoręcznie wykonanych zakładek.
W ramach akcji „Booktalking” uczniowie klasy ósmej zaprezentowali swoje ulubione książki kolegom z klasy siódmej. W czasie lekcji języka polskiego przedstawili wykonane samodzielnie plakaty zachęcające do przeczytania danej lektury.
31 października 2018 r. uczniowie klasy II wysłuchali tekstu na temat Halloween. Drugoklasiści dowiedzieli się skąd wzięła się jego nazwa, a także jakie wiążą się z nim tradycje oraz poznali wiele mrocznych słówek. Dzieci słuchały tekstu z wielkim zaciekawieniem, co przełożyło się na ich duże zaangażowanie w zadania i gry przeprowadzone po czytaniu.
Klasa 4 25 listopada 2018 r. zmierzyła się z opowiadaniem „The Gingerbread Story”. Na początku chętni uczniowie mogli samodzielnie odczytać fragmenty tekstu. Pozostali koledzy w skupieniu wysłuchali czytanych opowieści. Przygotowano również zadania, w których dzieci wykazały się dużym zrozumieniem treści opowiadania.
W kolejnym Dniu Głośnego Czytania uczniowie klas 5 oraz klasy 4 i 8 poznawali losy bohaterów książek w języku angielskim – Lisa goes to London, Goldilocks and the Three Bears, Big Baby Finn. Poszczególne rozdziały książek czytano z podziałem na role. Klasy przygotowały też krótką inscenizację lub ilustrację ulubionego fragmentu książki. Uczniowie klas szóstych oraz klasy 7 poznawali przygody Lisy - bohaterki książki „Lisa goes to London”. Wszyscy doskonale odpowiadali na pytania sprawdzające rozumienie przeczytanego tekstu.
Uczniowie naszej szkoły czytali swoim młodszym kolegom w czasie np. Pasowania na czytelnika, ale również spontanicznie, zgłaszając się do nauczycielek z oddziału przedszkolnego, które umożliwiały im zapoznawanie dzieci przedszkolnych z różnorodnymi tekstami.
Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące treści legend, odgadywali nazwy rekwizytów pochodzących z tychże utworów, wykazywali się kreatywnością, wykonując prace plastyczne. Po podsumowaniu wyników komisja konkursowa przyznała naszej drużynie I miejsce.
Uczniowie klas młodszych oraz uczniowie klasy IV odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu , która jest nie tylko miejscem gromadzenia zwojów i skarbcem bezcennych woluminów, ale innowacyjnym centrum kultury i przyjaznym miejscem spotkań. Galeria Książki została wpisana na europejską listę najlepszych nowych bibliotek, którą opublikował serwis World Architecture News.
W poniedziałek 5 listopada gościliśmy w szkole autorkę książek dla dzieci – Ewę Stadtmȕller, która spotkała się z uczniami klasy pierwszej i drugiej. Pisarka przywiozła książki oraz bogatą kolekcję pacynek, kukiełek i marionetek wykorzystywanych do ilustrowania tekstów. Dzieci przekonały się, że zabawa w teatr sprawia im wiele radości. Z entuzjazmem animowały lalki, tworząc wspólnie z pisarką ciekawe scenki. Obejrzały również kolekcję lalek – sławnych Polaków. Udało im się rozpoznać kilka postaci.
Spotkanie zakończyło się prezentacją książek, które autorka podpisywała dzieciom, a jedną z nich pt. „ABC kultury żywego słowa” przekazała szkole.
EFEKTY PROJEKTU
Po zakończeniu realizacji projektu uczniowie dostrzegli wartość czytania w samorozwoju, doskonalili umiejętność samodzielnego wyszukiwani informacji na dany temat, dokonywali selekcji ważnych wiadomości i korzystali z nich, dzielili się swoimi opiniami na temat przeczytanych książek z rówieśnikami, zachęcali do lektury
Poprzez realizację działań z projektu uczniowie podnosili poziom następujących kompetencji kluczowych:
Znaczącą rolę w przeprowadzeniu wszystkich działań odegrało doposażenie biblioteki szkolnej w pozycje książkowe, które były interesujące dla uczniów i spełniały ich oczekiwania.
REKOMENDACJE
W roku szkolnym 2018/2019 nie zdołano przeprowadzić Szkolnego Maratonu Czytania – termin realizacji tego zadania przesunięto na 22 listopada 2019 r.
Karolina Brzenczek