Projekty

Wkręceni w czytanie Mamy niepodległą! Bakcyl Czytać każdy może Zdrowo jem, więcej wiem Gotowi na wiedzę Giganci Edukacji Świetlica szkolna

Wkręceni w czytanie

Szkolny Dzień Głośnego Czytania

Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej.
11 marca 2019 r. obchodziliśmy Szkolny Dzień Głośnego Czytania, który był znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki. Do dzieci zawitali zaproszeni goście i przeczytali wspaniałe bajki. Wśród czytających byli rodzice i pani bibliotekarka. W starszych klasach nauczyciele również zaproponowali pomysłowe lekcje propagujące czytelnictwo. Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury. Mamy nadzieję, że ta akcja zachęci uczniów i ich rodziców do częstego wspólnego czytania.


 

Czytanie w języku angielskim to świetny sposób  wzbogacenie słownictwa oraz uczenie się zwrotów z kontekstu. W ramach realizacji projektu czytelniczego „Let’s read in English” klasa 4 zmierzyła się z opowiadaniem „The Gingerbread Story”. Na początku chętni uczniowie mogli samodzielnie odczytać  fragmenty  tekstu. Pozostali koledzy w skupieniu wysłuchali czytanych opowieści. Przygotowano również zadania, w których dzieci wykazały się dużym zrozumieniem treści opowiadania.

 


W ramach projektu „Czytać każdy może” na lekcji języka angielskiego uczniowie klasy II wysłuchali tekstu na temat Halloween. Drugoklasiści dowiedzieli się skąd wzięła się jego nazwa, a także jakie wiążą się z nim tradycje oraz poznali wiele mrocznych słówek. Dzieci słuchały tekstu z wielkim zaciekawieniem, co przełożyło się na ich duże zaangażowanie w zadania i gry przeprowadzone po czytaniu.

 


 

Przedszkolaki realizują projekt czytelniczy


„Cóż może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami” pytał Lew Tołstoj…
W ramach projektu „Czytać każdy może”, dzieci z oddziału przedszkolnego przez cały tydzień 22-26.11 obcowały z książkami. Tydzień z książką zainaugurowała pani bibliotekarka Dagmara Kluczny, która przybliżyła dzieciom przygody dwóch krasnali opisane w książce „Opowieści z mchu i paproci”. Następnie przedszkolaki wykonały ilustracje do tekstu, które zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej. Codziennie dzieci poznawały innego bohatera i wkraczały w świat baśni, bajek i legend. Zadaniem specjalnym była wspólna praca rodziców i dzieci. Rodzice czytali swym pociechom bajki, a te ilustrowały przeczytaną opowieść. Zwieńczeniem tygodnia było otrzymanie własnoręcznie wykonanych zakładek.

   


Realizowany w naszej szkole projekt czytelniczy „ Czytać każdy może” obejmuje również lekcje głośnego czytania z języka angielskiego. Zajęcia takie odbyły się w klasie IV, VC oraz VB w dniach 1 października 2018r. oraz 12 października 2018r. Uczniowie przeczytali lekturę „The Jumping Hat”. Najpierw wysłuchali opowieści, a następnie spróbowali swoich sił w samodzielnym czytaniu. Zajęcia zakończyły się wspólnym karaoke oraz rozwiązaniem zadań w kartach pracy. Wkrótce kolejne spotkania z anglojęzyczna lekturą!

     


 

W związku z udziałem klas I-II w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” zorganizowaliśmy 27 września Dzień Głośnego Czytania. Najważniejszym punktem spotkania było głośne czytanie fragmentów książki R. Piątkowskiej pt. „Gang słodziaków” przez zaproszonych gości i nauczycieli, którzy wcielili się w role bobra Borysa, żaby Żanety oraz ich leśnych przyjaciół. Mogliśmy wysłuchać wielu ciekawych historii i poznać przygody literackich bohaterów.
Był to wspa¬niały dzień dla wszyst¬kich, któ¬rzy kochają książki oraz dla tych, któ¬rzy dopiero uczą się je kochać. Naszym uczniom chwile spędzone podczas czytania tak bardzo się spodobały, że postanowiliśmy kontynuować takie spotkania w klasach I i II podczas kolejnych miesięcy roku szkolnego.
Mamy nadzieję, że głośnego czytania stanie się pasją naszych uczniów, ponieważ czytanie pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację.
Dlatego apeluję do Rodziców, czytajmy naszym dzieciom przez 20 minut dziennie – CODZIENNIE!